most asked questions

What type of photoshoots do you offer?

I focus mainly on couple/engagement, pregnancy, family, portrait/boudoir and wedding photoshoots.

Where do you work?

All year round, I work in the surroundings of Prague (Prague East) and Hradec Králové, or directly at your home (newborns).

What languages do you speak?

Czech, French and English

What goes on during a photoshoot?

I take natural pictures, using daylight, without affected gestures, I prefer being outdoors, in the country. The whole photoshoot takes about 1–1.5 hours and it is my priority that you feel comfortable and at ease the whole time.

What clothes should I choose for the photoshoot?

It is great if you coordinate your clothes with your partner or your children. Before the photoshoot itself, I will be most happy to send you some inspiration and tips regarding what looks best in the pictures.

When is the ideal time for a pregnancy photoshoot?

It is ideal to take pictures in the 32nd-36th week of pregnancy when the belly is already big enough and the mommy still feels good.

When is the best time for a newborn photoshoot?

The best time is between the 2nd and 3rd week after birth, when the baby is still small and sleeps well. I take the pictures of the babies directly at your home in an environment where they feel most comfortable. I prefer taking natural pictures without styling, in the arms of their parents

For more information about the photoshoot (including the price list), please, do not hesitate to contact me at: barulaphoto@gmail.com.

To promote my work, I reserve the right to use selected photographs from the photoshoot for promotional purposes. Thank you very much.

The photographs are retouched/ fine-tuned delicately and with care. I do not provide unretouched photos.

The photographs may be used for your non-commercial presentation.

The photographs are subject to Act No. 121/2000 on Copyright. All rights reserved. Further use is possible only upon my consent.

Jaký typ focení nabízíte?

Zaměřuji se na focení párové/zásnubní, těhotenské, rodinné, portrétní/boudoir a svatební.

Kde působíte?

Po celý rok fotím v okolí Prahy (Praha východ) a Hradce Králové nebo přímo u Vás doma (newborns).

Jakými jazyky mluvíte?

Česky, francouzsky a anglicky.

Jak probíhá samotné focení?

Fotím přirozeně, s využitím denního světla, bez strojených gest, nejraději v přírodě. Celé focení trvá cca 1–1,5 hodiny a důležité pro mě je, abyste se při něm cítili příjemně a přirozeně. Doba dodání fotografií je 2-3 týdny dle sezóny.

Jaké vybrat oblečení na focení?

Určitě je skvělé, pokud se na focení sladíte společně s partnerem či dětmi. Před samotným focením Vám ráda zašlu tipy a inspiraci, co na fotkách vypadá nejlépe.

Kdy je vhodné zrealizovat těhotenské focení?

Ideální je fotit v období 32. – 36. týdne těhotenství, kdy je bříško už dostatečně velké a přitom se maminka cítí stále dobře.

Kdy je nejlepší fotit miminka?

Nejvhodnější doba je mezi 2. a 3. týdnem po narození, kdy je miminko ještě malé a hezky spinká. Miminka fotím formou lifestylového focení přímo u Vás doma v prostředí, kde se cítíte nejlépe. Miminka zachycuji přirozeně, bez stylizace, nejraději v náručí rodičů.

Pro více informací o focení (včetně ceníku) mě prosím kontaktujte
na email: barulaphoto@gmail.com.

Vzhledem k propagaci své tvorby si vyhrazuji právo k použití vybraných fotografií z focení pro svou prezentaci. Moc děkuji.

Všechny Vámi vybrané fotografie pečlivě a s citem upravuji/retušuji. Neupravené fotografie neposkytuji.

Mnou zhotovené fotografie můžete použít pro Vaši nekomerční osobní prezentaci.

Fotografie podléhají autorskému zákonu 121/2000Sb. Všechna práva vyhrazena. Další použití je možné pouze s mým souhlasem.

follow my latest work